Wizyta szkoły z Mostoles w Ząbkach

1329

W dniach 12 – 15 października 2018 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach gościła delegację z Polskiej Szkoły Forum im. Marii Konopnickiej w Mostoles w Hiszpanii. W trakcie pobytu w Polsce uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w różnych zajęciach oraz zwiedzali Warszawę. Wszystko to w ramach wymiany partnerskiej między szkołami.

12 października w godzinach wieczornych przedstawiciele Szkoły w Ząbkach i Fundacji Bliżej Polski powitali nauczycieli i uczniów z Hiszpanii na lotnisku w Modlinie.

Następnego dnia gości z Hiszpanii na stacji PKP Ząbki, delegacja uczniów SP nr 1 powitała transparentem – „Witamy w Ząbkach!”. Grupa wspólnie udała się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor Agnieszka Piskorek oficjalnie przywitała wszystkich zebranych.

Po wspólnych rozmowach zapoznawczych, dzieci podzielone na 3 grupy udały się do szkolnego „escape room’u”, gdzie rywalizowały w grze „KOD do NIEPODLEGŁOŚCI”. Kolejne zadania, które rozwiązywali uczniowie, dotyczyły zagadnień związanych z dążeniem Polski do Niepodległości – począwszy od czasów zaborów aż do 11 listopada 1918r. Wiele zadań opatrzonych było wskazówkami – kodami QR, które należało zeskanować za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Uczniowie musieli m.in. wspólnie rozwiązać zagadkę, uzupełnić teksty, podpisać dzieła malarskie, wykonać plakat, odnaleźć książkę, odczytać hasło z pomocą świeczki a nawet zagrać melodię na dzwonkach (cymbałkach) i odgadnąć jej melodię. Przy tym wszystkim liczyła się wiedza, logika, umiejętność współpracy. Zwycięski zespół w nagrodę rozbił piniatę, której zawartości wystarczyło dla wszystkich.

Kolejnym punktem programu po zmaganiach w „pokoju zagadek” było rozwiązywanie testu dotyczącego historii Polski sporządzonego z użyciem aplikacji Kahoot!

Po obiedzie wszyscy obejrzeli układ taneczny przygotowany przez uczennice z klasy ósmej i przeszli do sali muzycznej, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Było to bardzo miłe i wzruszające przeżycie – uczniowie szkoły śpiewali i grali na instrumentach. Pieśni patriotyczne wzbudzają w nas – Polakach poczucie jedności narodowej, wspólnoty oraz wzruszają. Szczególnie ważne było to dla uczniów i nauczycieli z Mostoles – mogli poczuć moc polskiej pieśni patriotycznej i narodowej. Wspomnienia o kraju ojczystym, tradycjach i zwyczajach wywołały uśmiech, ale i łzy.

Na zakończenie pobytu w szkole Pani Dyrektor uhonorowała wszystkich uczniów pamiątkowymi medalami oraz złożyła podziękowania na ręce Pani Beaty Grzech – Dyrektora Polskiej Szkoły Forum im. Marii Konopnickiej. Popołudniem goście relaksowali się w kinie, skąd wrócili do miejsca noclegowego.

Niedziela – 14 października poświęcona była na zwiedzanie Warszawy. Przed południem wraz z delegacją uczniów i nauczycieli szkoły, goście z Mostoles odwiedzili Pałac na Wyspie oraz spacerowali po parku w Łazienkach Królewskich. Kolejnym punktem wycieczki była Starówka z kolumną Zygmunta, Zamkiem Królewskim, Pomnikiem Małego Powstańca oraz Pomnikiem Syrenki i Barbakanem – których historię poznali uczestnicy wycieczki. Ze Starego Miasta wszyscy przejechali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Było to wyjątkowe miejsce na trasie wycieczki, przypominające o bohaterstwie, odwadze i ludzkich dramatach, rozgrywających się podczas 63 dni powstania. Po zwiedzaniu muzeum, wszyscy udali się jeszcze pod Pałac Prezydencki oraz na Grób Nieznanego Żołnierza.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Rodzina Polonijna. Stroną umowy z MEN jest Fundacja Bliżej Polski, zaś szkoły z Polski i Hiszpanii są beneficjentami projektu.