Wizyta Szkoły z Madrytu w Suwałkach

1326

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach realizuje projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Rodzina Polonijna. Stroną umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej  jest Fundacja Bliżej Polski, zaś I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Polska Szkoła Forum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Madrycie są beneficjentami projektu.

W ramach projektu w dniach 26 – 29 października 2018 r. w Suwałkach  przebywała grupa polskiej młodzieży z Madrytu.

26 października br. odbyły się: powitanie gości na Lotnisku w Modlinie i nocny przejazd do Suwałk oraz zakwaterowanie w Hostelu Fresco.

W sobotę 27 października, uczniowie klasy II EF I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i ich koledzy z Polskiej Szkoły Forum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Madrycie uczestniczyli w wykładzie dr. Jarosława Schabieńskiego nt.: Rola pieśni patriotycznej w drodze do niepodległości a podczas warsztatów historycznych uczniowie wspólnie przygotowywali w różnej formie prezentacje dotyczące polskiego patriotyzmu na przestrzeni wieków.

Ślady wielkich Polaków młodzież odkrywała także podczas zwiedzania Suwałk, by następnie poznać historię Suwalszczyzny i Wschodnich Mazury od schyłku epoki lodowcowej do upadku Jaćwieży, obejrzeć wystawy „Na dziejowym trakcie” oraz„Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915 –  życie i twórczość artysty”w Muzeum Okręgowym  w Suwałkach.

Niedziela 28 października upłynęła młodzieży na poznawaniu i odkrywaniu walorów krajoznawczo – turystycznych Suwalszczyzny. Wyprawę rozpoczęła wizyta w Pokamedulskim Klasztorze Wigierskim a następnie w Klasztorze Podominikańskim w Sejnach. Dalsza trasa wiodła przez Smolany, Puńsk do Jeleniewa, gdzie uczestnicy mogli spróbować przysmaków kuchni regionalnej. Po obiedzie miała miejsce kontynuacja objazdu, a na trasie młodzież mogła podziwiać: Smolniki, jezioro Hańcza, Trójstyk granic Wisztyniec oraz Stańczyki.

Poniedziałek to przedpołudniowe zajęcia w młodzieży obu szkół w  I LO, wspólne lekcje oraz rozmowy z młodzieżą, dyrekcją i nauczycielami.

Wkrótce będzie rewizyta, to uczniowie „Konopnickiej” spotkają się z polską młodzieżą w Madrycie. Będzie to kolejny etap projektu oraz budowanie planów dalszej współpracy miedzy szkołami.

W wizycie uczestniczyło 6 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły w Madrycie.